هیت اکسچنجر و اویل سپراتور

تبادل حرارتی یکی از مهم ترین فرایند ها در سیستم های برودتی و گرمایشی به حساب می آید. این مرحله درسیستم های برودتی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. کندانسور ، اواپراتور و هیت اکسچنجر مهم ترین قسمت هایی هستند که تبادل حرارتی در آن ها اتفاق می افتند. در مورد نحوه تبادل حرارت در کندانسور و اواپراتور مکررا بحث کردیم .در این مقاله به نحوه کار کرد هیت اکسچنجر می پردازیم.

شکل بریده هیت اکسچنجر خطی

کارکرد هیت اکسچنجر:

معمولا گاز در هنگام ورود به کمپرسور دمای بسیار پائینی دارد که اگر با همان دما وارد کمپرسور شود، به آن آسیب می زند. همچنین گاز در هنگام خروج از کندانسور با دمای نسبتا بالایی بیرون می آید که هر چه این دما پائین تر باشد راندمان سیستم بیشتر است. در این میان “هیت اکسچنجر” یا “مایع شکن” وارد عمل شده و تبادل حرارتی بین این دو مسیر بر قرار کرده و باعث می شود دمای گاز تا حدودی تعدیل شده و راندمان سیستم به طور چشمگیری افزایش یابد. هیت اکسچنجر ها در مدل های خطی و یا استوانه ای (چهار لول) در بازار یافت می شوند.در شکل زیر تصویر هیت اکسچنجر خطی قابل مشاهده است.

کارکرد اویل سپراتور:

روغن در کمپرسور همواره در حال گردش بوده و قسمت های مختلف موتور را چرب می کند. در مسیر دیسشارژ(خروجی کمپرسور) همواره مقداری روغن با هوا خارج می شود. این روغن با خط مایع حرکت کرده و به قسمت های مختلف سیستم می رسد. اگر روغن به اواپراتور رسیده و وارد شیر انبساط شود، سوزن اکسپنشن را مسدود کرده و راندمان سیستم را به شکل محسوسی کاهش می دهد. پس به قطعه ای نیاز داریم تا بتواند این روغن را از گاز جدا کند. قطعه ای که این وظیفه را برای ما انجام می دهد اویل سپراتور  نام دارد.

تصویر بریده یک اویل سپراتور

   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button