پرشر سوئیچ و ترانسمیتر

پرشر سوئیچ ها “Pressure Switch”  قطعاتی هستند که به منظور محافظت از کمپرسور در برابر نوسانات فشار نصب می شوند. نوسانات فشار گاز یا روغن در سیستم، باعث بروز اختلال در کارکرد و آسیب رساندن به کمپرسور می شود. پرشر سوئیچ ها معمولا با رنج های کارکرد متفاوت به منظور کنترل فشار در قسمت های مختلف سیستم طراحی و ساخته می شوند. این دستگاه ها عمدتا به دو دسته : قابل تنظم و ثابت تقسیم می شوند که نمونه قابل تنظیم به مراتب سودمند تر است. در ادامه به نحوه کارکرد و نصب این قطعات مپردازیم.

”نمایش_ادامه_متن”

عملکرد پرشر سوئیچ:

شرایطی را در نظر بگیرید که مسیر دیسشارژ مسدود شده باشد .در این حالت فشار و متعاقبا دمای گاز به سرعت بالا می رود و در خوش بینانه ترین حالت فقط  موتور آسیب میبیند. حال اگر “پرشر سوئیچ” در سیستم نصب شده باشد، این قطعه فشار دیسشارژ مبرد را اندازه گیری کرده و تشخیص می دهد که مقدار آن بیش تر از حد مجاز است. پس سریعا کلید (سوئیچ) وصل شده ،کمپرسور خاموش می شود تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

اویل پرشر:

یکی از انواع پرشر سوئیچ ها اویل پرشر سوئیچ است. فشار روغن سیستم برودتی همواره تابعی از فشار پایین کمپرسور است. به همین جهت هنگم نصب اویل پرشر، یک مسیر از فشار پایین (LOW) کمپرسور برای اویل پرشر نصب می شود.اویل پرشر در هر لحظه فشار روغن را با فشار LOW مقایسه کرده و اگر این فشار بالا تر و یا پایین تر از حد تعیین شده باشد به مدیریت برق هشدار داده و برق سیستم را قطع می کند.

نصب پرشر سوئیچ:

حضور و یا عدم حضور های اند لو در عملکرد سیستم برودتی خللی وارد نمی کند. در اکثر سیستم های برودتی با ظرفیت پائین ،”پرشر سوئیچ” نصب نمی شود چرا که در سیستم های با قدرت و قیمت پائین، نصب این قطعه توجیه اقتصادی نداشته و ممکن است هزینه نصب پرشر سوئیچ از هزینه کمپرسور بیشتر شود.در اکثر مواقع پرشر ،مبرد از طریق لوله موئی و یا “شیلنگ فشار قوی” به پرشر متصل می شود. این اتصال بدین جهت است تا فشار سیال توسط دستگاه خوانده شده و بتواند در مقدار معین شده کلید را سوئیچ کند

انواع پرشر سوئیچ:

قابل تنظیم:

این نوع معمولا در رنج های کاری مختلف قابلیت استفاده دارد. اگر بازه کار کرد 0.5 تا 7 بار باشد معمولا “لو پرشر سوئیچ”یا”کلید فشار پائین” و نمونه ای که 7 تا 32 بار را کنترل می کند “های پرشر سوئیچ”یا “کلید فشار بالا” نام دارد . “دوال پرشر” هم دستگاهی هست که قادر است هم فشار بالا و هم فشار پائین دستگاه را کنترل نماید. نحوه تنظیم این دستگاه ها بسیار ساده است و توسط پیچ تعبیه شده بالای بدنه ،تنظیم می شود.

غیر قابل تنظیم:

این نوع پرشر سوئیچ ها ، به پرشر سوئیچ های “انگشتی” معروف هستند. رنج کارکرد (قطع و وصل) در این سری، ثابت بوده و امکان نصب و تنظیم دستگاه در سیستم های مختلف وجود ندارد.قیمت این محصولات در مقایسه با نمونه های قبلی به مراتب پائین تر است. به همین جهت عموما در سیستم های با ظرفیت های پائین تر مشاهده می شوند. در هنگام انتخاب پرشر سوئیچ های انگشتی باید به نوع اتصال آن ها به سیستم و بازه کارکرد توجه کنیم.

توجه : همواره سعی کنید این قطعات را طوری نصب کنید که رطوبت وارد آن ها نشود. از آن جا که یونیت معمولا در محیط های باز نصب می شود، این قطعات در معرض وزش باد و باران قرار می گیرند. لذا توصیه می کنیم برای یونیت فضای مسقف بسازید تا از ورود رطوبت به داخل آن ها جلوگیری شود.

”نمایش_خلاصه”

انواع پرشر سوئیچ و سنسور فشار :

   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button