پرشر سوئیچ و ترانسمیتر

پرشر سوئیچ ها “Pressure Switch”  قطعاتی هستند که به منظور محافظت سیستم در برابر نوسانات فشار نصب می شوند. همان طور که در مطالب قبل گفته شد نوسانات فشار گاز یا روغن، در سیستم باعث بروز اختلال در کارکرد سیستم و آسیب رساندن به موتور می شود. پرشر سوئیچ ها معمولا در انواع “های پرشر” و  “لو پرشر ” وجود دارند که همانطور که از نام آن ها مشخص است ، نوع اول برای سنجش فشار پائین و نوع دوم برای اطمینان از فشار بالای سیستم نصب می شوند. “دوال پرشر” ها گونه دیگری از پرشر سوئیچ ها هستند که هم فشار پایین و هم فشار بالای سیستم را در نظر می گیرند.

”نمایش_ادامه_متن”

 

وظیفه  پرشر سوئیچ:

حضور و یا عدم حضور های اند لو در عملکرد سیستم برودتی خللی وارد نمی کند. در اکثر سیستم های برودتی با ظرفیت پائین ،”پرشر سوئیچ” نصب نمی شود چرا که در سیستم های با قدرت و قیمت پائین نصب این قطعه توجیه اقتصادی ندارد.

شرایطی را در نظر بگیرید که مسیر دیسشارژ مسدود شده باشد .در این حالت فشار و متعاقبا دمای گاز به سرعت بالا می رود و در خوش بینانه ترین حالت فقط  موتور آسیب میبیند. حال اگر “های اند لو” در سیستم نصب شده باشد، این قطعه فشار دیسشارژ گاز را اندازه گیری کرده و تشخیص می دهد که فشار خروج کمپرسور بیش تر از حد مجاز است پس سریعا اقدام به خاموش کردن کمپرسور کرده تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

شمتیک نحوه نصب های اند لو پرشر سوئیچ

نحوه نصب :

این قطعه دو ورودی برای گاز (یکی برای فشار بالا (دیسشارژ) و دیگری برای فشار پایین (ساکشن) تعبیه شده است که محل اتصال لوله های فشار کمپرسور هستند. معمولا گاز کمپرسور توسط لوله های کپی(مویی) یا شیلنگ فشار قوی به قطعه متصل می شوند. کابل دو رشته هم دستور را از این قطعه به مدار فرمان منتقل می کند. برای نصب آن هم معمولا از براکت روی کندانسور استفاده می کنند. به این صورت که “های اند لو” روی براکت و براکت روی کندانسور نصب می شود.

توجه !

همواره سعی کنید این قطعات را طوری نصب کنید که رطوبت وارد آن ها نشود. از آن جا که یونیت معمولا در محیط های باز مانند پشت بام نصب می شود، این قطعات در معرض وزش باد و باران قرار می گیرند. لذا توصیه می کنیم برای یونیت شاسی مسقف بسازید تا از ورود رطوبت به داخل آن ها جلوگیری شود.

”نمایش_خلاصه”

 

انواع پرشر سوئیچ و سنسور فشار :

Call Now Button
error: