گاز مبرد

تولید سرما در اغلب سیستم های برودتی تقریبا به شکل مشابهی انجام می شود. کمپرسور با صرف انرژی ضمن به حرکت در آوردن گاز مبرد در مسیر، آن را فشرده کرده و به جلو میراند. خاصیت گازهای مبرد به این شکل است که اگر پس از فشرده شدن، فشار از روی آن ها برداشته شود، مقدار قابل توجهی سرما ایجاد می کنند. عمل برداشتن فشار از روی گاز در شیر انبساط اتفاق می افتد. شیر انبساط با پاشش یا اسپری کردن گاز مبرد، سرمای بالقوه موجود در گاز را آزاد می کند.هر سیستم برودتی بر حسب نوع کاربری و نوع کمپرسور ، با نوع خاصی از گاز مبرد سازگار هستند که در ادامه به هر کدام به صورت مختصر می پردازیم.

تکامل گازهای مبرد :

گازهای برودتی در گذر زمان دستخوش تحولات و پیشرفت های بسیاری شده اند. در ادامه به از ترکیباتی که از آن ها به عنوان گاز مبرد، استفاده شده اشاره می کنیم:

  • (کلرو متیل methyl chloride): این گاز بی رنگ و اشتعال پذیر بوده و بوی نسبتا شیرینی دارد. از دیگر خواص این گازها می توان به سمی بودن آن ها اشاره کرد. گاز مبرد R40 یا HCC40 مهم ترین عضو این خانواده به حساب می آید.
  • (آمونیا ammonia): پس از متیل کلراید ها، استفاده از آمونیاک به عنوان گاز مبرد پیشنهاد شد. از گاز R717  می توان به عنوان شاخص ترین گاز آمونیاکی یاد کرد که تنها مدت کوتاهی استفاده از آن ادامه پیدا کرد. از مهم ترین علل حضور کوتاه مدت این گاز، سمی بودن آن و پیدایش کلروفلوئوروکربن ها بود.

  •  (کلروفلئوروکربن ها CFC): طی سال های متمادی از این ترکیبات در انواع سیستم های برودتی به عنوان گاز مبرد استفاده شده است. شاخص ترین اعضای این خانواده R11 و R12 هستند که همچنان در برخی سیستم های برودتی قدیمی در کشور از آن ها استفاده می شود. بنا به مفاد پیمان مونت رئال در اگوست ۱۹۸۷ خرید و فروش و تولید این گاز ها به علت آسیب رساندن به لایه ازن در قسمت های بالائی جو ممنوع اعلام شد.

  • (هیدروکلروفلئوروکربن ها HCFC): ترکیبات HCFC جدیدترین و پرکاربردترین گازهای مبرد هستند که امروزه از آن ها استفاده می شود. همانطور که در بالا اشاره شد، سال هاست که استفاده از CFC ها به علت مضر بودن برای لایه ازن، محدود شده است. HCFC ها که خواص مشابهی با گازهای CFC دارند به عنوان جایگزینی نسبتا پاک برای CFC ها معرفی شدند. گاز R134a که از جمله پرکاربردترین گاز های برودتی به حساب می آید عضوی از این خانواده است.

شکل های مختلتفی از ارائه گاز مبردانواع گازهای برودتی :

هر گاز برودتی، خاصیت و ویژگی خاص خود را دارد اما اصل تولید سرما بر اثر افزایش حجم در همه آن ها مشترک است. امروزه سیستم های برودتی با توان و ظرفیت متنوع، با گازهای مختلفی کار می کنند. مهم ترین این گازها عبارتند از: R404 ,R134A ,R22 ,R600 ,R290 که در دستگاه های مختلفی مانند: یخچال، سردخانه، فریزر، کولرهای گازی، دستگاه های آزمایشگاهی و موتورهای هواپیما و … از آن ها استفاده می شود. هر گاز مبرد خواص و ویژگی های خاصی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم

انواع گاز های برودتی

نکات مهم هنگام خرید گاز برودتی:

  • تقریبا اغلب برند های موجود در بازار از کیفیت و خلوص قابل قبول بالای ۹۵ درصدی برخوردارند.به همین دلیل جهت استفاده در سیستم هایی مانند :کولر گازی ،یخچال ،چیلر و سردخانه های معمولی بالای صفر تفاوت چندانی نمی کند که از چه برندی گاز را تهیه نمائید.هنگامی دقت و وسواس در خرید گاز لازم است که سیستم برودتی دقت بسیار بالایی داشته باشد مانند :سانتریفیوژ ها و دیپ فریزر های پزشکی که با دقت ۱ درجه و حتی کمتر کار می کنند.
  • عمدتا کپسول های موجود در بازار ۱۳.۶ کیلوگرم وزن دارند.اما اگر مدت زیادی از انبار کردن آن ها گذشته باشد ممکن است اندکی از وزن آن ها کم شده باشد به همین دلیل بهتر است که از عرضه کننده معتبر محصول را تهیه نمائید.

 

انوع گاز مبرد:

Call Now Button
error: .کپی برداری از محتوای وب سایت، شرعا، قانونا و اخلاقا کار درستی نمی باشد