اویل پرشر دانفوس مدل MP55

هر موتور الکتریکی یا مکانیکی، کم و بیش نیاز به روغن کاری دارد. این روانکاری در موتور دلایل بسیاری داشته از جمله این که باعث می شود که اصطکاک در بین اجزای متحرک پایین تر آمده و عمر قطعات بیشتر شود. حسن دیگر روانکاری در موتور، خنک شدن قطعات در اثر حرکت مایع خنک کننده است. اگر این روانکاری و خنک کاری به نحو احسن انجام نشود، می تواند به موتور آسیب های جدی وارد شود. در برخی موتورهایی که نیاز به روانکاری بالا دارند روغن توسط پمپ در سرتاسر موتور به حرکت می آیند. در کمپرسورهای برودتی هم روغن کاری از اهمیت خاصی برخوردار است به همین منظور فشار روغن می بایست همواره مطلوب و مناسب باشد. تنظیم فشار روغن در کمپرسور توسط قطعه ای به نام “اویل پرشر سوئیچ” انجام می شود.

روانکاری در خودرو:

برای تفهیم بیشتر قصد داریم با ذکر مثالی عملکرد اویل پرشر را تشریح کنیم. در موتور خودرو اویل پمپ، وظیفه به حرکت در آوردن روغن را در قسمت های مختلف موتور بر عهده دارد. اویل پمپ، روغن را از کارتل(مخزن روغن کف موتور)  گرفته و آن را روی قسمت های متحرک موتور می پاشد. در بین مسیر اصلی حرکت روغن در موتور خودر سنسور الکترونیکی نصب شده است که فشار روغن را در هر لحظه بررسی کرده و اگر این فشار کمتر یا بیشتر از حد مجاز باشد، به ECU اطلاع داده و ECU چراغ روغن را برای راننده روشن می کند تا راننده سیستم روغن رسانی خود را بررسی کند.

روغن کاری در موتور خودرو

روانکاری در کمپرسور:

در کمپرسور نیز قضیه مشابه است اما تفاوت های جزئی وجود دارد. در موتور کمپرسور فشار روغن در هر لحظه توسط قطعه ای به نام اویل پرشر اندازه گیری می شود. فشار روغن سیستم برودتی همواره تابعی از فشار پایین کمپرسور است. به همین جهت هنگم نصب اویل پرشر، یک مسیر از فشار پایین (LOW) کمپرسور برای اویل پرشر نصب می شود.اویل پرشر در هر لحظه فشار روغن را با فشار LOW مقایسه کرده و اگر این فشار بالا تر و یا پایین تر از حد تعیین شده باشد به مدیریت برق هشدار داده و برق سیستم را قطع می کند.

ویژگی ها و امکانات این محصول:

  • قابل استفاده برای تمام گازهای CFC و HCFC
  • بازه وسیع اندازه گیری فشار
  • مناسب جهت جریان های AC و DC
  • محفظه محکم و فلزی دستگاه
  • قابل استفاده برای دیپ فریزرها و دستگاه های تهویه با قدرت بالا
- آیا مایلید این مطلب را برای دیگران ارسال کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button
error: