کمپرسور یخچال فریزر خانگی

قبل از آن که در مورد کمپرسور یخچال فریزر های خانگی صحبت کنیم ،به طور مختصر به نقش این دستگاه در یک سیستم بروتی می پردازیم . کمپرسور (موتور یخچال) با فشرده سازی و به حرکت درآوردن گاز مبرد ، در یک مسیر بسته (لوله های دستگاه)، باعث تکرار چرخه سرمازایی شده و به طور مداوم فضای کابین یخچال را خنک می کند. قدرت و مکانیزم کارکرد کمپرسور ها ، کیفیت های مختلفی از فشرده سازی گاز را پدید می آورد که باعث استفاده از آن در سیستم های برودتی گوناگون مانند : یخچال، فریزر، شربت سرد کن ،آبسردکن و … می شود . قدرت مهمترین مولفه است که نوع کاربری یک کمپرسور را مشخص می کند. در ادامه پارامتر هایی که هنگام خرید کمپرسور یخچال فریزر لازم است بدانیم را شرح می دهیم:

قدرت کمپرسور:

قدرت کمپرسور، اولین و مهم ترین کمیتی است که هنگام خرید، باید به آن توجه شود. طبق تعریف ، قدرت یک موتور، مقدار کاری است که آن دستگاه در واحد زمان می تواند انجام دهد. با این فرض قدرت یک کمپرسور با مقدار گاز مبردی است که دستگاه قادر است در زمانی مشخص فشرده و جا به جا کند ،متناسب است.
بنابراین هر چه قدرت کمپرسور بیشتر باشد، اندازه سیلندر و پیستون، دور سیم پیچ و در نهایت ابعاد کلی دستگاه بزرگ تر می شود. واحد قدرت “وات” و یا “اسب بخار” است و کمپرسور های مورد استفاده در یخچال فریزر خانگی معمولا حدود ۱/۵ تا ۱/۲ اسب بخار قدرت دارند.

قدرت کمپرسور ها معمولا روی پلاک آن درج نمی شود. جهت دانستن قدرت، بهتر است کاتالوگ یخچال فریزر خانگی خود را مطالعه کنید. یا این که با یک سرویس کار مجرب مشورت نمائید.

گاز مبرد:

پس از تشخص قدرت کمپرسور برودتی ،لازم است بدانیم کمپرسور مورد نیاز ما با چه گاز مبردی سازگار است. نوع گاز مبرد را به راحتی از روی پلاک کمپرسور که روی پوسته نصب شده است خواند. کمپرسور یخچال فریزر، به طور معمول می تواند با یکی از ۳ نوع گاز برودتی زیر سازگار باشد، که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم:


گاز مبرد R12 : با کمپرسور های قدیمی سازگار هستند که حداقل ۲۰ سال از زمان تولید آن ها گذشته است. این گاز جزو اولین گاز های برودتی بود که برای کمپرسور یخچال فریزر های خانگی از آن ها استفاده شد.اگر آسیبی که این نوع گاز به محیط زیست وارد می کرد را نادیده بگیریم، باید اعتراف کنیم هنوز هیچ مبردی به کارآمدی و کیفیت گاز R12 نرسیده است.

گاز مبرد R134a:
رایج ترین گاز برودتی مورد استفاده در کمپرسور یخچال خانگی، همین گاز R134a است. شاید به جرات بتوان گفت که در بیش از ۹۵ درصد یخچال های امروزی از همین نوع گاز استفاده شده است. انعطاف پذیری نسبتا خوب در دما های مختلف وعدم آسیب به محیط زیست از ویژگی های مهم این گاز است.

گاز مبرد R600 :
گاز مبرد R600 جزو آخرین دستاورد های دانشمندان در زمینه برودت است که در یخچال فریزر های خانگی جدبد مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی و بازدهی این گاز مطلوب بوده و در دما های مختلف قابل استفاده است. مهم ترین مزیت استفاده از این گاز این است که R600a تقریبا برای محیط زیست بی خطر است. جهت اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های این گاز مقاله گاز مبرد R600a مطالعه شود.

منبع تغذیه:

اغلب کمپرسور های یخچال فریزر خانگی با برق ۲۲۰-۲۴۰ ولت کار می کنند. اما نمونه هایی وجود دارند که با برق ۱۱۵ ولت سازگارند .مشخصا در کشور ما کاربرد چندانی ندارند وبیشتر در دستگاه های آزمایشگاهی دیده می شوند. کمپرسور های ۲۴ و ۱۲ ولت هم مخصوص سیستم های برودتی متحرک (مانند یخچال های کامیون ها) و یا دستگاه های پزشکی هستند که به ندرت استفاده می شوند.
جهت راه اندازی کمپرسور های برودتی به تجهیزات مانند رله و یا خازن احتیاج دارید. که به همراه موتور ، داخل کارتن آن گنجانده می شوند.
برخی کمپرسور ها علاوه بر رله به “خازن ران” و یا “خازن استارت” هم احتیاج دارند برای اطلاعات بیشتر از نحوه سیم کشی کمپرسور های یخچال خانگی این مقاله را مطالعه بفرمائید.

تکنولوژی کارکرد:

شاید این تیتر خیلی گویای مفهوم اینورتر در کمپرسور یخچالی نباشد،اما امروزه به شکل گسترده ای از اینورتر در یخچال های خانگی استفاده می شود. “کمپرسور های اینورتر”، محصولاتی هستند که قادرند متناسب با مقدار استفاده ای که از یخچال می شود ،از ظرفیت و توان آن استفاده کنند.به عبارت دیگر هنگامی که یخچال در حالت استندبای یا حالتی که کم از آن استفاده می شود قرار دارد برد به موتور فرمان می دهد تا از ۱/۳ ظرفیت کامل خود استفاده کرده و مصرف انرژی را کاهش دهد.

نواحی قابل استفاده:

در بعضی از کمپرسور های یخچال فریزر های خانگی ،خصوصا محصولات قدیمی تر (دانفوس و نیکی و …) عبارت های Tropical یا Subtropical را مشاهده می کنیم که گویای مناطقی است که بهتر است کمپرسور در آن نواحی استفاده شود. طراحی کمپرسور های تراپیکال به گونه ای است که بتواند در گرما زیاد هوا و استفاده های مداوم بازده بهتری داشته باشد.

برند های تولید کننده :

برند های مختلفی در زمینه تولید کمپرسور های یخچال فریزر خانگی فعالیت می کنند. شرکت های سنتی سازنده کمپرسور مانند : دانفوس ،امبراکو ، ویرپول و … که سال هاست در این زمینه فعالیت کرده اند. اما مدتی است که کمپانی های تولید کننده لوازم خانگی مانند : ال جی ، سامسونگ و پاناسونیک و … هم به گروه تولید کنندگان این کمپرسورها اضافه شده اند که این مسئله باعث شده تا تنوع خوبی در این گروه محصولات شاهد باشیم .

تعدادی از کمپرسور های مناسب یخچال فریزر های خانگی:

Call Now Button
error: .کپی برداری از محتوای وب سایت، شرعا، قانونا و اخلاقا کار درستی نمی باشد