عایق لوله مسی

یکی از پدیده هایی که در گذشته به خصوص در فصل زمستان بسیار با آن رور به رو می شدیم، یخ زدن لوله های آب ساختمان بود که عبور جریان آب مصرفی را  با مشکل مواجه می کرد. دمای زیر صفر در شب های سرد زمستان، سبب یخ زدن آب موجود در لوله های فولادی شده و در نتیجه آب از حرکت می ایستاد. از آنجا که  حجم آب با کاهش دما افزایش می یابد، ترکیدن لوله ها در فصل زمستان خیلی دوراز انتظار نبود. در هنگام یخ زدن، راه حل موثر و نه منطقی این بود که با مشعل لوله را گرم می کردند که این کار اگرچه لوله را باز می کرد؛ اما عمر آن را به شدت کاهش می داد. راه حل دیگری هم وجود داشت که عایق کردن لوله ها بود.هر چند که امروزه لوله های PVC جایگزین لوله های فولادی شد و این مشکلات برطرف شدند اما از عایق در صنایع مختلف از جمله سیستم های برودتی استفاده می شود.

عایق در برودت:

همان طور که گفته شد در سیستم های برودتی از عایق ها بسیار استفاده می کنیم. عایق ها لوله های منعطفی هستند که از الیاف پشم شیشه و پلاستیک ساخته شده و لوله های مسی را می پوشانند. سایز این عایق ها  متنوع بوده و متاسب با قطر لوله طراحی و روانه بازار می شوند. بهتر است لوله ها در تمام مسیر خود عایق شوند اما مشخصا این کار توجیح اقتصادی ندارد برای همین تنها لوله های برگشت به کمپرسور را عایق می کنند. استفاده از عایق عمدتا 2 هدف اصلی دارد:
  • مانع ازیخ زدن لوله می شود: دمای گاز برگشتی از اواپراتور بسیار پائین است. لذا این قسمت همواره در معرض یخ زدن قرار دارد.
  • ضربه ها و خراش های احتمالی را دفع می کند: مسیر لوله تعدادی بست وجود دارد که به وسیله آن ها لوله در محل خود مستقر می شود. بهتر است که ابتدا لوله عایق شده و سپس در داخل بست قرار بگیرد تا فشرده یا زخمی نشود.
اشتراک گذاری این صفحه :


   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button