گاز R22 چیست؟

گاز 22 یا مبرد R22 ، نوعی گاز مبرد هستند که در سیستم های برودتی یا تهویه مطبوع تزریق می شوند. دی کلروفلورومتان ها (گاز R22) عضوی از خانواده بزرگتر هیدروفلوئرو کربن ها (HCFC) هستند. این گاز ها در اصل بدون رنگ و بو هستند و امکان اشتعال ندارند. R12 اولین گاز از خانواده HCFC است که به عنوان گاز مبرد در یخچال های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف آن تاکنون کم و بیش ادامه دارد.

کاربرد های گاز R22:

عمده استفاده از گاز R22 در صنایع برودتی و تهویه مطبوع می باشد .سردخانه ،یخچال ها و فریزر فروشگاهی بر و کولر های گازی از جمله وسایلی هستند که با گاز R22 سازگاری دارند. گاز R22 به علت ویژگی های شیمیایی خاصی که دارد، هم در سیستم های برودتی بالای صفر و هم در سیستم های با دمای منفی قابل استفاده است. به عقیده اغلب برودتکاران گاز R22 پرکاربرد ترین گاز برودتی شناخته می شود . با تمام این ویژگی های مثبت، سال هاست استفاده از HCFC-22 یا گاز R22 ، در وسایل سرمایشی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ممنوع شده است. در ادامه به علل ممنوعیت استفاده از این گاز در برخی کشور ها می پردازیم.

زیان های گاز های فریونی :

البته لازم به ذکر است که این میزان اثرگذاری و تخریب در تمام اعضای خانواده فریون ها یکسان نیست. هرچه از گذشته به امروز نزدیک می شویم از میزان تخریب فریون کاسته می شود. برای مثال گاز R12 نسبت گاز R22 اثر تخریبی بیشتری داشته و همچنین گاز R134 نسبت به دو گاز قبلی کم خطر تر است. با این حال تلاش برای یافتن گاز برودتی که برای محیط زیست کاملا بی خطر باشد ادامه دارد .

اثرات تخریبی گاز های برودتی:

از بین رفتن لایه ازن سبب تابش نامتعارف و بیش از حد خورشید به کره زمین و در نتیجه گرم تر شدن آن خواهد شد. پدیده گرم شدن زمین اتفاق ناخوشایندی است که در حال رخ دادن است. گرم تر شدن کره زمین اتفاقات ناگواری مانند آب شدن یخچال های قطبی، نابودی پوشش های گیاهی حساس به گرما، انقراض نسل برخی از گونه های حیوانی، کم آبی و هزاران مشکل دیگر را به همراه خواهد داشت. علت آن است که این گاز پس از انتشار در هوا، به لایه های بالایی جو رفته و موجب تخریب ترکیبات لایه ازن می شود .با این وجود هنوز استفاده از گاز R22 رو به افزایش است. چرا که در کشور های درحال توسعه هیچ منع قانونی برای استفاده و خرید و فروش این گاز وجود ندارد.

گاز های مبرد امروزی:

گاز های جانشین برای گاز R22

گاز مبرد R410a یکی از گاز هایی است که در زمینه تهویه مطبوع، به عنوان جایگزین برای R22 پیشنهاد شده است. این گاز از نظر کارایی کاملا مشابه بوده و در بسیاری از کمپرسور های روتاری مورد استفاده قرار می گید. جدید ترین گاز مبردی که توسط دانشمندان ساخته و در محصولات برودتی جدید مورد استفاده قرار می گیرد گاز مبرد R600 است. در مقاله ای جداگانه به بیان خواص و ویژگی های گاز مبرد R600 پرداخته ایم که در صورت تمایل می توانید به آن رجوع نمایید.


اشتراک گذاری این صفحه :


   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button