گاز R22 چیست؟

فرمول گاز فریونی R22:

دی کلروفلورومتان ها (گاز R22) عضوی از خانواده بزرگتر هیدروفلوئرو کربن ها (HCFC) هستند. این گاز در اصل بدون رنگ و بو بوده و از آن به عنوان گاز مبرد در سیستم های برودتی استفاده می شود. R12 اولین گاز از خانواده HCFC است که به عنوان گاز مبرد در یخچال های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف آن تاکنون کم و بیش ادامه دارد.

کاربرد های گاز R22:

عمده استفاده از گاز R22  در صنایع برودتی و تهویه مطبوع می باشد.سردخانه ،یخچال ها و فریزر فروشگاهی بر و کولر های گازی از جمله وسایلی هستند که عموما با گاز R22 سازگاری دارند. بر عکس گاز R404a که تنها در دمای زیر صفر کارایی خوبی دارد ، گاز R22 به علت ویژگی های شیمیایی خاصی که دارد، هم در سیستم های برودتی بالای صفر و هم در سیستم های برودتی با دمای منفی قابل بوده و سرمازایی مناسبی دارد.همین ویژگی باعث شده است که به عقیده اغلب برودتکاران گاز R22 پرکاربرد ترین گاز برودتی لقب بگیرد.از نظر قیمت هم این گاز معمولا قیمت کمتری نسبت به گاز های برودتی دیگر مانند R134a و یا R404a دارد. با تمام این ویژگی های مثبت سال هاست استفاده از HCFC-22 یا گاز R22 ، در وسایل سرمایشی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ممنوع شده است. در ادامه به علل ممنوعیت استفاده از این گاز در برخی کشور ها می پردازیم.

زیان های گاز R22:

از بین رفتن لایه ازن سبب تابش نامتعارف و بیش از حد خورشید به کره زمین و در نتیجه گرم تر شدن آن خواهد شد. پدیده گرم شدن زمین اتفاق ناخوشایندی است که در حال رخ دادن است. گرم تر شدن کره زمین اتفاقات ناگواری مانند آب شدن یخچال های قطبی،نابودی پوشش های گیاهی حساس به گرما،انقراض نسل برخی از گونه های حیوانی،کم آبی و هزاران مشکل دیگر را به همراه خواهد داشت.علت آن است که این گاز پس از انتشار در هوا،به لایه های بالایی جو رفته و موجب تخریب ترکیبات لایه ازن می شود.با این وجود هنوز استفاده از گاز R22 رو به افزایش است. چرا که در کشور های درحال توسعه هیچ منع قانونی برای استفاده و خرید و فروش این گاز وجود ندارد.

گسترش بیابان و کاهش پوشش گیاهی

اثر تخریبی انواع گاز های برودتی:

البته لازم به ذکر است که این میزان اثرگذاری و تخریب در تمام اعضای خانواده فریون ها یکسان نبوده و هرچه از گذشته به امروز نزدیک می شویم از میزان تخریب فریون کاسته می شود. برای مثال گاز R12 نسبت گاز R22 اثر تخریبی بیشتری داشته و همچنین گاز R134 نسبت به دو گاز قبلی کم خطر تر است.

گاز های جانشین برای گاز R22

گاز های مبرد امروزی:

جدید ترین گاز مبردی که توسط دانشمندان ساخته و در محصولات برودتی جدید مورد استفاده قرار می گیرد گاز مبرد R600 است. در مقاله ای جداگانه به بیان خواص و ویژگی های گاز مبرد R600 پرداخته ایم که در صورت تمایل می توانید به آن رجوع نمایید.

- آیا مایلید این مطلب را برای دیگران ارسال کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button
error: .کپی برداری از محتوای وب سایت، شرعا، قانونا و اخلاقا کار درستی نمی باشد