کندانسور برودتی

کاندنسیشن “condensation” یکی از فرایندهای فیزیکی شش گانه است. در بین فرایندهای اصلی تغییر فاز مواد، معادل واژه فارسی” میعان” قرار می گیرد. میعان فرایندی است که در آن گاز با  از دست دادن گرما به مایع تبدیل می شود. در طول روز به طور معمول با میعان بسیار مواجه می شویم. برای مثال بخاری که در فصل زمستان روی شیشه مشاهده می شود نمونه ای از فرایند میعان است. با این توضیح ،کندانسور وسیله یا محلی است که عمل میعان در آن اتفاق می افتد.

”نمایش_ادامه_متن”

فرایند شکل گیری باران:

یکی از بهترین مثال ها جهت تفهیم فرآیند میعان، نحوه تشکیل ابر و بارش باران است. با تابش نور خورشید و گرم شدن زمین، تمامی مایعات روی سطح آن شروع به گرم شدن و تبخیر سطحی می کنند. این بخارهای آب جمع شده (گاز H2O) از تمامی نقاط اندک اندک بالا می روند. با بالا رفتن ارتفاع دما هوا کاهش میابد. سرانجام این بخارهای آب به ارتفاعی می رسند که هوا در آن جا بسیار سرد است. این سرما باعث می شود که مولکول های گاز تغییر فاز داده و به مایع تبدیل شوند و به این نحوه قطرات بسیار ریز باران تشکیل می شوند.

تصویر نحوه رویداد میعان و تشکیل ابر

فرایندهای کندانسور:

تقریبا مشابه آنچه در بالا گفه شد در کندانسور یک سیستم برودتی اتفاق می افتد. کمپرسور، گاز مبرد را دریافت کرده و آن را با فشار و دمایی بالاتر به سمت کندانسور هدایت می کند. گاز با عبور از لوله های کندانسور گرمای خود را از دست داده و تا حدودی خنک تر می شود. اینجاست که تغییر فاز گاز به مایع اتفاق می دهد. این مایع در ادامه مسیر خود با گذر کردن از منبع ریسیور، سایت گلس، درایر و شیر برقی به اواپراتور می رسد تا سرمای بالقوه خود را در اختیار کابین یخچال یا سردخانه قرار دهد.

طرز کار کندانسور

انواع کندانسور های برودتی:

کندانسور هوائی:

معمولا کندانسور های برودتی متناسب با قدرت کمپرسور انتخاب می شوند. تفاوت در قدرت کندانسور ها را مقدار لوله بکار رفته در آن ها مشخص می کند. بنابراین کندانسور سیستم هایی با قدرت بالاتر ،مقدار لوله و ابعاد بزرگ تری خواهد داشت.در شکل زیر دو نمونه از کندانسور های پرکاربرد برودتی را مشاهده می کنید.در مورد سمت راست معمولا یک فن برودتی وظیفه انتقال جریان هوا از لا به لای فین ها را بر عهده دارد اما در نمونه سمت راست جریان نرمال هوا اقدام به متعادل کردن دمای کندانسور می کند.

”نمایش_خلاصه”

انواع کندانسور

   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button