کندانسور

کاندنسیشن “condensation” یکی از فرایندهای فیزیکی شش گانه در بین فرایندهای اصلی تغییر فاز مواد است که معادل واژه فارسی” میعان” می باشد. میعان فرایندی است که در آن گاز با  از دست دادن گرما به مایع تبدیل می شود. در طول روز به طور معمول با میعان بسیار مواجه می شویم. برای مثال بخاری که در فصل زمستان روی شیشه مشاهده می شود نمونه ای از فرایند میعان است.

بخاری که در فصل زمستان روی شیشه مشاهده می شود هم نمونه ای از فرایند میعان است

”نمایش_ادامه_متن”

فرایند شکل گیری باران:

یکی از بهترین مثال ها جهت تفهیم فرایند میعان، نحوه تشکیل ابر و بارش باران است. با تابش نور خورشید و گرم شدن زمین، تمامی مایعات روی سطح آن شروع به گرم شدن و تبخیر سطحی می کنند. این بخارهای آب جمع شده(گاز H2O) از تمامی نقاط اندک اندک بالا می روند. همانطور که می دانیم با بالا رفتن ارتفاع دما هوا کاهش میابد. سرانجام این بخارهای آب به ارتفاعی می رسند که هوا در آن جا بسیار سرد است. این سرما باعث می شود که مولکول های گاز تغییر فاز داده و به مایع تبدیل شوند و به این نحوه قطرات بسیار ریز باران تشکیل می شوند.

فرایندهای کندانسور:

تقریبا مشابه آنچه در بالا گفه شد در کندانسور، در سیستم برودتی اتفاق می افتد. کمپرسور گاز مبرد را دریافت کرده و آن را با فشار و دمایی بالاتر به سمت کندانسور هدایت می کند. گاز با گذر از لوله های کندانسور گرمای خود را از دست داده و تا حدودی خنک تر می شود. اینجاست که تغییر فاز گاز به مایع اتفاق می دهد. این مایع در ادامه مسیر خود با گذر کردن از منبع ریسیور، سایت گلس، درایر و شیر برقی به اواپراتور می رسد تا سرمای بالقوه خود را در اختیار کابین سردخانه قرار دهد.

طرز کار کندانسور

انواع کندانسور های برودتی:

معمولا کندانسور های برودتی متناسب با قدرت کمپرسور انتخاب می شوند.تفاوت در قدرت ، کندانسور ها را مقدار لوله بکار رفته در آن ها مشخص می کند. بنابراین کندانسور سیستم هایی با قدرت بالاتر ،مقدار لوله و ابعاد بزرگ تری خواهد داشت.در شکل زیر دو نمونه از کندانسور های پرکاربرد برودتی را مشاهده می کنید.در مورد سمت راست معمولا یک فن برودتی وظیفه انتقال جریان هوا از لا به لای فین ها را بر عهده دارد اما در نمونه سمت راست جریان نرمال هوا اقدام به متعادل کردن دمای کندانسور می کند.

”نمایش_خلاصه”

انواع کندانسور

Call Now Button
error: