ترموستات دیجیتال کنترلر دما

ترموستات دیجیتال و ترمومتر

دقت اندازه گیری دما توسط انسان در ابتدا بسیار پائین بوده است. این کار توسط حس لامسه وی انجام می گرفت. رفته رفته و با اختراع ابزار های مختلف، این دقت به مراتب بالا تر رفت. ابداع دماسنج جیوه ای، انقلابی در این عرصه ایجاد کرد. با ساخت دماسنج جیوه ای، راه برای ساخت انواع ترموستات های مکانیکی نیز هموار شد. امروزه با روی کار آمدن انواع ترموستات دیجیتال و ترنسمیتر، علاوه بر دقیق تر شدن اندازه گیری ها، امکان استفاده از پارامتر دما در کد نویسی ها و ساخت مدار های پیچیده الکترونیکی میسر شده است.

ترموستات در برودت:

ترموستات دیجتال تهویه مطبوع

”نمایش_ادامه_متن”

ترموستات های امروزی ابعاد و اندازه نسبتا کوچکی دارند. با این حال از قطعات اصلی یک سیستم برودتی یا حرارتی به حساب می آیند. وظیفه اصلی آن ها، اندازه گیری و ارسال متغیر دما، به برد و ارسال دستوری خاص در دمایی مشخص است. برای مثال ، اگر بخواهیم دمای کابین یخچال از حد مشخصی پائین تر یا بالاتر نرود، چرخه سرمازائی می بایست در یک دما متوقف شده و در دمای دیگری ادامه پیدا کند. این چرخه توسط ترموستات به راحتی قابل مدیریت است.

عملکرد های ترموستات دیجیتال:

مدیریت کمپرسور:

پس از دریافت دمای کابین، پردازشگر شروع به آنالیز می کند. به طور دقیق تر، دمای داخل کابین توسط سنسور (probe) به ترموستات ارسال شده و پردازشگر این دما را می خواند. اگر این دما، از دمای مطلوب ما بیشتر باشد، کمپرسور و اواپراتور شروع به کار کرده و کابین یا محفظه یخچال را را خنک می کند. در غیر این صورت سیستم در حال آماده به کار باقی می ماند. یک سیستم برودتی ممکن است یک یا چند کمپرسور داشته باشد. در این حالت برای هم کمپرسور یک رله خروجی، و برای هر رله یک دمای ست پوینت تعریف می شود.

دیفراست (فرایند ذوب کردن برفک):

ذوب کردن برفک خدمت دیگری است که ترموستات دیجیتال به ما ارائه می دهد. در چرخه دیفراست برقی، لازم است هیتر ها (المنت) در بازه های زمانی مشخصی روشن شده و برفک های اواپراتور را ذوب کنند. این بازه و فواصل آن به لطف استفاده از ترموستات دیجیتال کاملا قابل تنظیم می باشد. به عنوان مثال می توان به دستگاه دستور داد تا در هر شبانه روز ۳ مرتبه، هر بار مدت ۱۵ دقیقه المنت ها را روشن کند.

مدیریت فن:   

مدیریت فن های اواپراتور از دیگر امکانات ترموستات دیجیتال است. برای مثال حرکت فن ها را می توان به نحوی تنظیم کرد که هنگام شروع عمل دیفراست متوقف شوند. حسن این کار این است که گرمای المنت وارد کابین نمی شود. و یا موقع باز شدن در های کابین ، فن اواپراتور خاموش شود تا هوای خنک داخل کابین به خارج از آن هدایت نشود.

کنترل رطوبت:

در محیط های نگهداری مواد داروئی و میوه، مقدار رطوبت موجود در هوا باید تنظیم شود. برای این منظور، از کنترلر های مجهز به سنسور رطوبت سنج استفاده می کنیم. اساس کار این دستگاه ها مشابه با ترموستات دیجیتال است. تنها تفاوت آن ها در این است که خروجی این دستگاه ها، به فن یا دستگاه مولد بخار آب و یا المنت وصل می شود.

سوئیچ درب:

همواره مشاهده کرده ایم که پس از باز کردن درب کابین، به علت پرتاب هوا توسط فن های اواپراتور، مقدار قابل توجهی هوای سرد از داخل کابین خارج شده و دما به سرعت بالا می رود. برای همین منظور از پرده هوای حرارتی در کابین سردخانه استفاده می شود. اما راه حل دیگری برای جلوگیری از خروج هوا وجود دارد. اگر فن های اواپراتور در هنگام باز بودن درب سردخانه متوقف شوند، خروج هوای سرد به مراتب کمتر خواهد شد. در این حالت سنسور ، باز بودن درب را به ترموستات اعلام کرده و ترموستات سیستم را موقتا خاموش می کند تا هوای کمتری خارج شود.

اجزای دیگر ترموستات دیجیتال:

هر ترموستات دیجیتال مجهز به یک یا چند سنسور (Probe) است. سنسور به عنوان یک فرستنده شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و… را به واحد تصمیم گیری (برد دستگاه) ارسال می کند. پردازشگر این پارامتر ها را دریافت کرده و دستورات لازم را طبق چرخه ای که برای آن تعریف شده است، به سایر اجزای سیستم اعلام می کند. این چرخه قابل برنامه ریزی بوده و کارشناس، با در نظر گرفتن انتظارات و نیازهای پروژه آن را طراحی یا شخصی سازی می کند.

تصویر سنسور ترموستات دیجیتال

تفاوت ترمومتر و ترموستات :

ترمومتر یا دماسنج، تنها قادر به نمایش مقدار دمای کابین است درحالی که یک ترموستات امکانات بیشتری (قطع و وصل کردن کمپرسور و …) ارائه می دهد. در گذشته ترمومترهای آنالوگ دقت اندازه گیری بالائی نداشتند اما امروزه با پیدایش ترمومترها و ترموستات های دیجیتال، دقت نمایش دما به مراتب بالاتر رفته و تا ۰.۱ درجه سانتی گراد رسیده است.

تصویر یک ترمومتر دیجیتال

نحوه نصب ترموستات دیجیتال:

وظیفه اصلی یک ترموستات دیجیتال ، قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور در دمایی مشخص است. این قطع و وصل شدن علاوه بر کنترل کردن دما، فواید دیگری نیز دارد .از جمله اینکه هم از مصرف بیش از حد برق جلوگیری می شود. همچنین  از فشار و استهلاک وارده به دستگاه می کاهد. وایربندی و سیم کشی ترموستات های دیجیتالی شباهت زیادی به ترموستات های مکانیکی قدیمی دارد. تنها نکته ای که هنگام استفاده از این دستگاه ها وجود دارد، برنامه ریزی و مقداردهی به پارامترهای آن است که در صورت موجود نبودن کاتالوگ محصول، کار با آن اندکی مشکل می شود.

سیم کشی ترموستات دیجیتال تک رله

کاربردهای دیگر ترموستات:

موارد استفاده از ترموستات ها بیشمار است. برای مثال در مرغداری ها و گلخانه ها برای تنظیم دمای هوا از ترموستات استفاده می کنند. بدین صورت که اگر هوای داخل کابین از حدی خنک تر شود، هیتر روشن شده و اقدام به گرم کردن محیط می کند..مشابه همین اتفاق در استخرها جهت تنظیم دمای آب از ترموستات ها استفاده می شود. در صنایع حرارتی نیز از ترموستات استفاده فراوانی می شود.

ترموستات استخر

”نمایش_خلاصه”

انواع ترموستات دیجیتال :

   راه های ارتباطی: 

021-33787731
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

Call Now Button
error: