اواپراتور

همانطور که از نام لاتین آن(Evaporator) مشخص است، وسیله ای است که تبدیل مایع به گاز در آن انجام می شود. از آنجا که فرایند تبدیل مایع به گاز گرما گیر بوده، از اواپراتور در سیستم های برودتی مانند سردخانه و کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد. اواپراتور خود از قطعات مختلفی ساخته شده است که اصلی ترین آن ها عبارتند از: فن، هیتر(المنت اصلی)، لوله های مویرگی، گسترش دهنده (اکسپنشن)، سوزن و المنت درین می باشند.

زمانی که گاز مایع از کندانسور وارد اواپراتور می شود در ابتدای مسیر خود به شیر انبساط می رسد. شیر انبساط توسط سوزنی که در آن تعبیه شده است مولکول های مایع را با سرعت زیاد به داخل لوله های اواپراتور اسپری می کند. در این فرایند گاز گرما از دست داده و دمای آن بسیار پایین می رود. سپس گاز سرد شده با چرخش داخل لوله های رادیاتور اواپراتور سرمای خود را به پره های رادیاتور داده و این هوای سرد توسط یک فن به اتاقک فرستاده می شود. شکل زیر به زیبایی  نحوه کار اواپراتور را تشریح می کند.

فرایند تبدیل مایع به گاز در اواپراتور

یکی از عناصر مهم در بازدهی یک سیستم برودتی، اواپراتور است. اگر شما فکر می کنید که برای کارایی بهتر سیستم تنها افزایش قدرت و توان کمپرسور کافی است در اشتباهید. هر چقدر هم که ظرفیت کمپرسور بالا باشد مادامی که یک سیستم مناسب برای تولید سرما وجود نداشته باشد تنها مصرف برق و هزینه بالا رفته است و سرمای آنچنان زیادی تولید نخواهد شد

در ادامه تعدادی از اواپراتور معروف بازار را مشاهده می کنید:

Call Now Button
error: