انواع فن برودتی

در طول تاریخ اولین بار هندی ها بودند که برای خنک کردن خود از فن استفاده کردند! در حدود 500 سال پیش در زمان استعمار انگلیس، روستاییان هندی با استفاده از برگ گیاهانی مانند بامبو و اتصال آن ها به دسته هایی که حرکت می کردند اولین بار فن را اختراع کردند. این اختراع آن ها Punkah  نام گرفت. شاید واژه پنکه هم از همین نام گرفته شده باشد. اما ساخت فن با هدف تهویه هوا اولین بار در سال 1830 توسط آقایان Han Dynasty و Ding Huan انجام گرفت. فن ساخته شده توسط این دو مهندس دارای یک پروانه بود که این پروانه توسط یک دسته چرخانده می شد.

”نمایش_ادامه_متن”

کاربردهای انواع فن:

کاربردهای فن در تمام زمینه های صنعت، کشاورزی، ساختمان سازی، پزشکی و … بسیار فراوان و متنوع است. پنکه های سقفی که در دهه های 50 و 60 در اداره ها و سازمان ها بسیار متداول بوده را به خاطر داریم. این فن ها عموما در محیط های اداری نصب می شدند . لرزش ، سر و صدای زیاد و امکان پرتاب آن ها در هنگام حرکت از جمله عوملی بوند که باعث انقراض این محصولات شدند.

 پنکه سقفی نمونه ای از کاربرد انواع فن

انواع فن های برودتی:

فن کندانسور:

در یک سیستم برودتی به طور معمول در دو قسمت فن کار می رود . اولین و مهم ترین آن در یونیت کندانسور است. گاز فشرده شده توسط کمپرسور دما و فشار بسیار بالایی دارد. اگر این گاز گرم مستقیما وارد اواپراتور شود سرمای زیادی تولید نمی کند پس می بایست ابتدا آن را خنک کرد.گذشتن گاز ار لوله های کندانسور،باعث انتقال گرما به پرده ها می شود .در نتیجه پرتاب با توسط فن، گرمای گاز به محیط بیرون هدایت می شود.

کندانسور و انواع فن های بکار رفته در آن
فن اواپراتور:

همان طور که در قسمت اواپراتور توضیح داده شد گاز مایع پس از خروج از کندانسور وارد شیر انبساط می شود.در این قسمت توسط سوزن شیر، مایع با فشار به داخل لوله های ورودی اواپراتور پاشیده شده و به گاز تبدیل می شود. این تغییر فاز باعث می شود تا دمای گاز و محیط اطراف آن بسیار کم شود.تولید سرما در اواپراتور ،توسط فن های نصب شده روی آن به داخل کابین پرتاب شده و فضا را خنک می کنند.

اواپراتور دارای 3 عدد فن
فن تابلو برق:

همانطور که می دانیم افزایش  دما با کارائی سیستم های الکترونیکی رابطه معکوس دارد. به همین دلیل در اکثر سیستم های الکترونیکی از فن برای خنک کردن دستگاه استفاده می شود. در سیستم های برودتی با توان مصرفی بالا جهت خنک کردن قطعات الکترونیک داخل تابلو برق از از فن های کامپیوتری استفاده می شود.

”نمایش_خلاصه”


انواع فن های برودتی:

   راه های ارتباطی: 

021-33795518
021-36312871
0912-8051528
sale@ tajhizborudat .ir

logo-samandehi

error:
Call Now Button